Informacje dla kierowców – gdzie uzyskać pomoc na drodze

Nowoczesny portal internetowy, z najnowszymi informacjami i poradami dla kierowców. Znajdziesz tu cenne uwagi na temat przepisów ruchu drogowego obowiązujących na drogach całej Europy, a także niezbędne informacje, które mogą okazać się przydatne dla każdego właściciela czterech kółek i miłośników motoryzacji. Z nami transport osób będzie bezpieczny i udany. Przygotujemy cię do niej najlepiej, jak potrafimy. Uzbroimy w niezbędną wiedzę z zakresu ruchu drogowego i przepisów, a także nowinki technologiczne i pożyteczne porady.
Opona letnia, zimowa, czym się różnią?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikt nie pomyślałby, że pomoc na drodze to dwa komplety opon, zimowe i letnie. Jeździło się przez cały rok na oponach całorocznych i nikogo to nie dziwiło. Okazało się jednak, że rodzaj ogumienia dostosowany do zmiennych warunków atmosferycznych, może mieć korzystny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Szczególnie zimą, kiedy warunki na drogach są bardzo trudne, opony o specjalnym bieżniku, większej ilości nacięć i lameli i rowków, znacznie lepiej się sprawdzają.

Niezmiernie istotny jest także skład mieszanki używanej do produkcji opon. Zimowe, są bardziej elastyczne i nie tracą tej cechy nawet pod wpływem niskich temperatur. Dzieje się tak, na skutek większej ilości krzemionki użytej podczas procesu produkcji. To wszystko sprawia, że ogumienie zimowe charakteryzuje się doskonałą przyczepnością na drodze pokrytej śniegiem czy błotem pośniegowym.

Nieco inaczej wygląda opona letnia. Wyposażona zwykle w kanały odprowadzające wodę i mniejszą ilość nacięć i lameli. Ma mieć jak największą powierzchnię, która będzie gwarantowała lepszą przyczepność na suchej nawierzchni.
Kiedy najlepiej założyć opony zimowe?

W Polsce nie ma ustawowego obowiązku wymiany opon z letnich na zimowe, chociaż projekt takiej ustawy jakiś czas temu pojawił się. Nie udało się jednak wprowadzić odpowiednich przepisów i możemy przez cały rok jeździć na dowolnych oponach, oczywiście w dobrym stanie technicznym. Natomiast dla swojego własnego bezpieczeństwa, trzeba je wymieniać.

Najlepszym momentem na wymianę jest spadek temperatury otoczenia poniżej 7 stopni, przez kilka kolejne dni. Mamy wtedy gwarancję, że opona zimowa będzie skutecznie wspomagać jazdę. Wyższa temperatura, może mieć dla niej niekorzystny wpływ i powodować szybsze jej zużywanie.

W większości krajów europejskich wymiana opon na zimowe jest obowiązkowa i związana z ramami czasowymi. Zwykle okres ten trwa od listopada lub grudnia, aż do marca czy kwietnia. Być może także w Polsce uda się wprowadzić ten obowiązek, wpłynie to znacząco na poprawę bezpieczeństwa na drodze.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *